USA nadal ma problemy z kryzysem gospodarczym

Napisany przez dnia Mar 19, 2012 w Nowe | 0 komentarzy

Na westchnienia ulgi jest nadal zbyt wcześnie. Według analityków ożywienie amerykańskiej gospodarki jest już niepodważanym faktem, chociaż do szczęścia wydaje się, że brakuje jeszcze bardzo wiele. W ubiegłym tygodniu okazało się, że Stany Zjednoczone dźwigają się powoli na nogi i ich sytuacja na rynku pracy znacznie się polepszyła; przybyło przeszło 200 tys. nowych stanowisk. Ekonomiści zauważają jednak, że jest kilka podstawowych elementów, które nie pozwalają Amerykanom cieszyć się ze zmian w pełni. Poważnym problemem nadal jest zwalniająca gospodarka. Chociaż liczba miejsc w ostatnim czasie dynamicznie wzrosła, to spekuluje się, że wyczerpana została ostatnia pula wolnych miejsc pracy i wzrost gospodarczy będzie rozwijał się w tempie nie 3, a maksymalnie 1 %.

Finanse Amerykanów

USA nadal cierpi także na wpływ sytuacji zza oceanu. Napięta sytuacja polityczna z Iranem i ewentualne działania zbrojne do jakich miałoby dojść może spowodować znaczny wzrost ceny paliwa i w efekcie odbicia się od dna nikt nie zauważy. Najlepszym przykładem na to jest chociażby wzrost zatrudnienia wiosną 2011r. i pobudzenie całego rynku przy jednoczesnym drożeniu baryłki. Poprawiająca się wtedy sytuacja gospodarcza została szybko zbita do parteru i teraz sytuacja wygląda podobnie.

Amerykańscy ekonomiści alarmują, że na zadowolenie jest jeszcze zbyt wcześnie, ponieważ tykająca w Europie bomba na czele z greckim długiem nadal pracuje. Wielu z nich podkreśla także wagę spowolnienia rozwoju Chin. Szansą byłoby uwolnienie ich rynku finansowego, ale na to jeszcze przyjdzie Amerykanom poczekać.

Zdaniem analityków sytuacja tylko na pozór ma się dobrze. Powiększenie się o kilkaset tysięcy ilości miejsc pracy to dobry wynik, ale na tle ostatnich, chudych lat dla USA. Politycy próbują temu zaradzić i już dziś widać pierwsze nowelizacje ustaw o kredytowaniu działań konsumpcyjnych i inwestycyjnych osób prywatnych oraz małych i średnich przedsiębiorców. Rząd zachęca do zadłużania się w dolarze i wydawanie tych pieniędzy na ratowanie gospodarki.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.0/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)