Pieczenia języka nie należy lekceważyć. Sprawdź jaka może być przyczyna

Napisany przez dnia Kwi 9, 2014 w Nowe | 0 komentarzy

Wbrew pozorom pieczenie języka to dolegliwość dość powszechna. W Europie z różnych przyczyn cierpi na nią 7 procent populacji. Paradoksalnie nie zawsze jest wynikiem choroby w obrębie jamy ustnej.

język

Najpopularniejszymi sprawcami odczuwalnego dyskomfortu na języku są bakterie wywołujące choroby, wirus oraz grzyby. W wielu wypadkach pieczenie w jamie ustnej może być spowodowane niedomaganiem zupełnie innego narządu. Najczęściej może być on spowodowany problemami natury stomatologicznej, laryngologicznej lub gastrologicznej.

Namierzanie problemu warto rozpocząć od stomatologa, który wykluczy choćby grzybiczne zapalenie w jamie ustnej. Czasami przyczyną pieczenia, czy też bólu języka mogą być nieleczone, bądź połamane zęby. Noszenie niedopasowanej protezy może również objawiać się tego typu dolegliwościami. Jedną najczęstszych przyczyn dolegliwości językowych są zaniedbania higieniczne jamy ustnej.

Pieczenie języka może być spowodowane wieloma chorobami

Jeżeli wizyta u dentysty nie przyniosła diagnozy dolegliwości warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Może on skierować na badania krwi które wykluczą zaburzenia hormonalne, anemię czy cukrzyce. Zazwyczaj lekarz domowy podejmuje decyzję o potrzebie konsultacji laryngologicznych lub gastrologicznych.

Pieczenie języka może być przyczyną zgagi, refluksu przełykowo-żołądkowego, a także niekiedy to objaw niedoczynność tarczycy. Nierzadko bywa tak, że przyczyną dolegliwości językowych jest nietolerancja pokarmowa [więcej na temat problemów przeczytasz na nietolerancja-pokarmowa.eu]. Problemy z trawieniem, niektórych substancji mogą negatywnie odbijać się w jamie ustnej, a również na języku.

Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, a także leczenie antybiotykami oraz chemioterapia również mogą dawać objawy bólu języka. Nierzadko dolegliwości w jamie ustnej mogą pojawiać się na skutek alergii, a także złej diety, szczególnie przy niedoborach witamin z grupy B. W przypadku alergii konieczne jest wyeliminowanie pokarmu, który powoduje nasilenie się bólu. Najczęściej pieczenie w jamie ustnej jest spowodowane nadwrażliwość na kwasy owoce, często występujące w cytrusach.

Czasami bywa też tak, że pieczenie języka nie wynika z żadnych zmian klinicznych. W takich wypadkach mówi się o BMS czyli syndrom pieczenia w ustach. Może on być wywołany przez zaburzenia emocjonalne oraz psychiczne. W takich wypadkach konieczne jest udanie się do innego specjalisty. Zazwyczaj jednak pieczenie w jamie ustnej jest wyleczalne i miewa banalne przyczyny.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)