Kupujesz mieszkanie w Warszawie? Przeczytaj zanim podejmiesz decyzję.

Napisany przez dnia Sie 4, 2015 w Informacje | 0 komentarzy

ane z maja 2015 roku potwierdzają to, co wiemy już od ponad roku – raczej nie należy oczekiwać obniżek cen nieruchomości. Nie jest to niestety dobra informacja dla tych, którzy czekają z kupnem mieszkania, gdyż nic nie zapowiada zmiany tego stanu. Średnie ceny mieszkań w Warszawie wahają się od 7750 zł/m2 za mieszkanie na rynku pierwotnym po 8500 zł/m2 za mieszkanie na rynku wtórnym. Rynek warszawski jest jednocześnie najdroższy w całym kraju.

Czym się wyróżnia?

Tak jak wszędzie, mamy standardowe budownictwo mieszkaniowe, gdzie możemy znaleźć ofertę przeróżnych bloków mieszkalnych – na ich styl i funkcjonalność wpływ mają architekci współpracujący z deweloperem lub biuro projektów. Jednak dzisiejsze bloki to nie te szare klocki sprzed kilkunastu lat. Dziś mamy bloki, które udają lofty, osiedla rodem z Japonii, czy takie nastawione na konkretnego klienta: rodziny z dziećmi (możemy wtedy liczyć na ogrodzony plac zabaw, więcej mieszkań z trzema lub czterema sypialniami czy loggie zamiast balkonu) czy pracujących singli (w takim wypadku możemy liczyć na minimalistyczny design i funkcjonalność). Warszawa znana jest głównie z nowoczesnych apartamentowców w centrum miasta, gdzie apartamenty mają nie tylko widoki zapierające dech w piersiach ale również cenę. Dochodzi ona nawet do 20 tysięcy zł/m2.

Nie każdego stać na taki zakup, stąd każdy kto się pokusi o mieszkanie w takim miejscu może liczyć na sławnych i bogatych sąsiadów. W cenę takiego apartamentu wliczone jest zwykle całe wyposażenie, gdyż część z nich jest sprzedawana w pełni umeblowana.

Pomimo, że to Łódź jest królową loftów, to ich koncepcja zawitała również do Warszawy. Mieszkania w stylu industrialnym powstają głównie na Pradze, gdzie można znaleźć wiele starych postindustrialnych budynków. Dostosowywane są one do wymagań głównie singli, gdyż większość loftów to kawalerki lub mieszkania z maksymalnie dwiema sypialniami.

A co dla rodzin z dziećmi?

Wokół Warszawy powstaje coraz więcej osiedli z niewielkimi domkami lub segmentami. Powierzchnia takich mieszkać jest zwykle porównywalna do mieszkań w blokach ale ich cena jest nieporównywalnie niższa. Im dalej od granic Warszawy tym taniej można kupić swoje cztery kąty. Pomimo, że często są reklamowane jako zaciszne i zielone, to zwykle są miniaturą zwykłego osiedla umiejscowionego w mieście. Mają też potrzebną infrastrukturę: sklepy, szkoły, przedszkola.

2796576861_fe8b38f4d6_z

Problemem w takim wypadku staje się jedynie ewentualny dojazd do pracy, np. w centrum miasta. Mimo, że developerzy często reklamują takie osiedla jako leżące “jedynie 15 minut od centrum”, to ten czas nie uwzględnia porannych i popołudniowych korków. W rezultacie trzeba się przygotować nawet na godzinę jazdy w każdą stronę.
Tyle ma do zaoferowania rynek pierwotny.

A rynek wtórny?

Tu wiele zależy od dzielnicy, w której zamierzamy się osiedlić. Mamy do wyboru stare kamienice na Pradze czy Muranowie, zielone i ciche Bielany, choć tu możemy liczyć w większości na bloki rodem z czasów PRL-u; czy nowoczesne bloki na Ursynowie. Tu znaczenie ma przede wszystkim stan w jakim kupujemy mieszkanie.
Chcąc zamieszkać w Warszawie mamy pełen wachlarz możliwości: od starych kamienic z historią po nowoczesne apartamenty w centrum. Warto się rozejrzeć zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)