ISO – standardy i normy

Napisany przez dnia Kwi 21, 2015 w Informacje | 0 komentarzy

Certyfikat iso, jest to norma nadawana firmie, takie zaświadczenie, że to, co dana firma produkuje, lub usługi jakie zapewnia, są zgodne z normami prawnymi. Certyfikat ISO to normy zajmujące się środowiskiem naturalnym, BHP, czyli bezpieczeństwem ( i tu w zależności od tego czym firma się zajmuje bezpieczeństwem produktów, ludzi, żywności, czy bezpieczeństwem informacji). Certyfikacja iso zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która to nadaje właśnie te normy, które muszą przestrzegać firmy, jeśli chcą mieć dobrą markę na rynku. W polskim prawie i na polskim rynku normy takie wydaje Polska Komisja Normalizacyjna.

Dzięki takiemu systemowi, uszeregowane zostały pewne wartości, dla poszczególnych gałęzi gospodarki i pewne „widełki” między którymi trzeba się znaleźć aby produkt bądź usługa, były uznane za wartościowe. Te same normy są ogólnoświatowe, czyli w każdym państwie na całym świecie normy są takie same dzięki czemu mamy jeden uniwersalny, powszechnie rozpoznawalny znak jakości. Mamy pewne normy, które są spotykane najczęściej, dlatego, że aby zawrzeć w normach wszystkie możliwe produkty i usługi, aby zrobić możliwie największą sieć kombinacji, samych norm występuje bardzo dużo. Jednak te najbardziej znane to iso 9001. ISO 9001 jest to typ certyfikacji, który bazuje na ośmiu głównych i najważniejszych zasadach jakości produktu czy usługi. Dzięki jasno wyznaczonym granicą i zasadą, jakie mają spełniać produkty różnej maści, z różnych firm, lub usługi, które są przez firmy dostępne na rynku wykonywane, mamy jasno określoną skalę, w którą się te firmy i ich produkt wpisują.

15483266357_f59c466014_c

 

Dzięki takiej skali porównawczej można bardzo łatwo ocenić, czy firma i jej produkty to niska jakość, średnia jakość, czy wysoka jakość. Mieć ten wybór. Skala porównawcza jest o tyle dobra, że na jej podstawie łatwo określamy co nam pasuje a co nie. Co za tym idzie normalizowane są również ceny na rynku. Ponieważ usługi w pewnych jakościowych pułkach, są wyceniane na pewne finansowe progi. Do wydawania takich certyfikatów upoważnione jest w Polsce trzydzieści jeden jednostek, będących w hierarchii pod Polskim Centrum Akredytacji. Wszystkie te placówki zatwierdzone zostały oczywiście przez Polskie Centrum Akredytacji. Wszystkie normy ISO zostały ustalone w 2009 roku i jest to jedyny „prawdziwy” znak jakości, wszystko inne, które są nadawane produktom, są tylko chwytami marketingowymi, mającymi przyciągnąć klientów.

Kolejny bardzo ważny i często pojawiający się certyfikat iso to iso 14001. Jest to norma dotycząca ochrony środowiska naturalnego. Norma ta przeznaczona jest dla każdego rodzaju działalności. Nie ma znaczenia, jaki jest jej rozmiar i rodzaj. Nie zależnie od położenia społecznego, czy kulturowego, ani tym bardziej od lokalizacji gałęzi gospodarki. Norma ta jest wymogiem jakości, który powinien być przestrzegany. Normy, które zostały uszeregowane, mogą na prawdę bardzo ułatwić życie konsumenta i pomóc mu w wyborze produktu, o najlepszej możliwie jakości i cenie.

 

źródło: http://www.certios.pl/wdrozenia-iso

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)