Informacje ogrodnicze na styczeń

Napisany przez dnia Sie 31, 2015 w Informacje, Nowe | 0 komentarzy

Sad

Sugeruje się bielenie pni i podstaw koron drzew szczególnie od strony południowej. Bielenie należy realizować w dni najgorętsze, używając do tego celu wapno, rozmieszane w wodzie na papkę oraz białą farbę emulsyjną w układzie 1:1.
Należy systematycznie przeglądać ogrodzenie sadu oraz likwidować podkopy pod siatką.
Aby zminimalizować straty wykonane przez gryzonie myszowate, trzeba w miarę możliwości wydeptywać śnieg wokoło pniaków, a jeśli nie ma warstwy śnieżnej, a zagrożenie przez gryzonie istnieje poważne, to można założyć punkty trucia gryzoni.
Miesiące mroźne to dobry czas zrobienia remanentu pozostałych specyfików ochrony roślin i zakupu nowych. Ważne jest aby środki w formie wodnistej były składane w temperaturze plusowej.

Badylarz

Jesienne zasiewy szpinaku, sałaty oraz roszponki przy wietrznej i bezśnieżnej zimie trzeba chronić okrywając je powierzchnią łętów lub słomy.
Należy sprawdzać stan magazynowanych warzyw, W wypadku wystąpienia dużych mrozów kopce należy dodatkowo przykryć warstwą liści, słomy lub łętów. Psujące się warzywa oraz piasek wokół nich trzeba usuwać, aby nie dopuścić do roznoszenia się infekcji.
W styczniu powinno się sprawdzić siłę kiełkowania nasion, jakich nie zagospodarowaliśmy wcześniej.
Należy także zacząć przygotowania do realizacji sadzonek warzyw polowych, zabezpieczając właściwą porcję torfu, gleby ogrodniczej, pak wysiewnych oraz donic.

Folia

Styczeń to moment na wysiew ziarn pomidorów, które będą siane w marcu do szklarni bądź do ogrzewanego tunelu. Fabrykant powinien sam dokonać wybru prawidłowej odmiany, uwzględniając warunki rolne w swoim gospodarstwie.
W styczniu wysiewa się też nasiona ogórków do najwcześniejszych zasadzeń szklarniowych, jednak z względu sporych nakładów opału czas zasiewu jest przenoszony na początek lutego.
W styczniu wolno także wysiać nasiona papryki. Polacene grupy to m.in Cadice F1, Bedigi F1, Oasis F1, Redgold F1, Zarco F1, Mayata F1, Bryza ewentualnie Stanola.
Wysiewa się również ziarna sałaty i rzodkwie. Zalecane grupy sałaty na ten czas uprawwy to m.in. Atena, As 44, Agora, Ambra, Rebala, Ara, mir Talent, Topaaz. Zalecane grupy rzodkwi to np. Rowa, Novired, Flyer, Tarzan, Rondar, Wintar, Saxa Lovo, czy grupy paluszkowe: Warta i Silesia.
Styczeń to moment pędzenia szczypiorku, pietruszki, cykorii.

Rekomendowania przy uprawie ogrodu drogą ekologiczną (bez nawozów mineralnych i chemicznych specyfików ochrony roślin)

Podkarmiać ptaki, w lecie będą korzyścią przy zwalczaniu pasożytów
W sadzie (gdy jest temp. ok zero stopni albo wyższa) można przecinać korony drzew. Prace najlepiej wykonać w czasie zanikania księżyca. Rany zasmarować maścią ogrodniczą albo farbą emulsyjną.
Drzewka owocowe przeczyszczać, szczotkować, zbierać i palić kokony robaków
W dniu bezmroźne wykonać wybielanie drzewek wapnem z gliną i krowieńcem

Materiał napisany przez: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)