Czy znasz już wszystkie metody uczenia się? Poznaj techniki, które…

Napisany przez dnia Kwi 14, 2017 w Informacje | 0 komentarzy

Przyswajanie wiedzy wiąże się z wytężeniem umysłu i jego nieustająca pracą, co skutkuje trudnościami w zapamiętaniu sporego materiału. Jakie metody uczenia się zastosować, aby żaden egzamin nie skończył się porażką? Poznaj techniki, które Ci pomogą!

Pamięć rządzi się własnymi prawami

Wpływ na zapamiętywanie konkretnych informacji mają nie tylko nasze chęci, ale także stan pamięci. Częściej ćwiczona, jest w stanie szybciej przyswoić wiadomości. Prawo świeżości mówi, że ostatnie zapamiętane informacje są łatwiejsze do odtworzenia. W prawie wyjątkowości liczy się oryginalność, dziwność oraz odbieganie od schematów w kwestii informacji.

Prawo początku i końca – największa efektywność przyswajania wiedzy jest na samym początku i pod koniec nauki. Prawo powtórek głosi, że powtarzające się elementy są najlepiej zapamiętywane.

Rozłóż naukę w czasie

O wiele bardziej efektywna jest nauka trwająca dwa tygodnie po 15 minut dziennie, niż przesiedzenie 4 godzin w ostatni dzień przed sprawdzianem czy egzaminem. Liczy się przede wszystkim systematyczność i to, by nie przemęczać organizmu. Rzetelna nauka, trwająca nawet tylko 15 minut dziennie, pozwoli przyswoić więcej materiału. Krótkie sesje uczenia się pozwalają się koncentrować i skupić na konkretnym zadaniu.

czytanie nauka

Sebastien Wiertz (licencja CC 2.0 Flickr.com)

 

Postaw na skojarzenia

Sporo osób stosuję tę technikę, ponieważ jest przyjemna i dość prosta, a co najważniejsze pozwala osiągnąć zamierzone efekty. Poza tym możesz zastosować triki takie jak:

  • muzyka – dobrana do Twojego nastroju, najczęściej instrumentalna, potrafi pomóc w zapamiętaniu materiału,
  • prowizoryczna ściąga – zmieść jak najwięcej materiału na jak najmniejszym kawałku papieru, wypisuj słowa klucze, skracaj informacje i twórz własną wersję materiału do nauk,
  • czytanie na głos – poprawia pracę dodatkowego ośrodka w mózgu, przez co łatwiej zapamiętać informacje przeczytane na głos,
  • historie i wyobrażenia – tworzenie historii z materiału, jakiego należy się nauczyć, metoda szyba i skuteczna, lecz wymaga kreatywności,
  • zakreślanie, gra kolorów – jaskrawe, rzucające się w oczy kolory pomogą zapamiętać najważniejsze elementy z tekstu,
  • przełożenie na własne słowa – ciężki i niezrozumiały materiał przełóż na swój język, co sprawi, że nauka będzie wyjątkowo łatwa,
  • przerwy – warto robić je po półgodzinnej nauce, porozciągać się, przewietrzyć i dopiero wtedy wrócić do ponownej nauki.

Nastawienie i samopoczucie są najważniejsze

Nie dokładaj nauki na później, wykorzystaj dostępne światło dzienne, by czytać i nie męczyć oczu. Postaraj się zadbać o dobre samopoczucie – przed nauką przejdź się na krótki spacer i przede wszystkim nie zniechęcaj się!

Pod redakcją http://pracedyplomowe.net.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)