Co składa się na oprocentowanie lokat bankowych?

Napisany przez dnia Mar 3, 2014 w Informacje | 0 komentarzy

Niewątpliwie o jakości lokaty bankowej świadczy jej oprocentowanie. Wiadomym jest przecież, że jeśli klient dysponuje kwotą 20 000 zł i zamierza otworzyć lokatę, zdecydowana większość wybierze tę ofertę, w której oprocentowanie wynosić będzie 6%, nie zaś 2%.

oprocentowanie lokatCzasem jednak te wysokie procenty okazują się bujdą, ponieważ wiążą się z dodatkowymi warunkami, np. założeniem konta oszczędnościowego czy nabycia karty kredytowej. Wspomnieć trzeba koniecznie, że każda lokata jest obecnie opodatkowana (19% z zysków). Wiele tych wspaniałych ofert nie wspomina juz, że od zysku z odsetek konieczne jest odliczenie podatku. Z kolei oprocentowanie lokat marzec 2014 rzędu 2 – 3 % oferują banki, które na siebie przejęły obowiązek odprowadzenia tego podatku za nas. Nie daj się zatem nabrać i czytaj dokładnie warunki umowy.

Efektywna stopa procentowa

Zjawisko dotyczące faktycznej stopy procentowej określane jest mianem „efektywnej stopy procentowej”. W tym celu stosuje się wzór: Re = – 1, gdzie „Re” oznacza efektywną stopę procentową, „R” to nominalna roczna stopa procentowa, „m” natomiast jest to liczba okresów kapitalizacji w ciągu roku.

A jak to wygląda w praktyce?

Biorąc pod uwagę kwotę np. 100 000 zł, którą klient chce zdeponować na lokacie terminowej na okres 1 roku, której oprocentowanie nominalne wynosi 12 %, po zakończeniu czasu trwania lokaty, otrzymamy sumę 112 000 zł (100 000 zł x 1,12 = 112 000 zł). Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy kapitalizacja odsetek następuje jednorazowo tylko wówczas kiedy lokata dobiegnie końca.

Gdy kapitalizacja odsetek następuje jednak częściej niż tylko na zakończenie trwania naszej lokaty (np. co pół roku) to w rezultacie otrzymamy więcej kapitału niż w przypadku jednorazowej kapitalizacji. Przedstawić to można za pomocą wzoru: 100 000 zł x 1,06 x 1,06 = 112 360 zł.

Czy mam jakąś gwarancj?

Każdy klient, zwłaszcza ten, który operuje naprawdę dużymi kwotami nie jednokrotnie martwi się czy wpłacony przez niego na lokatę kapitał rzeczywiście powróci do niego i to z nawiązką. Na szczęście, wszystkie banki działające na terenie Polski objęte są gwarancją tzw. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czy warto?

Obecny rynek bankowości i finansów wydaje się być rzeczywiście niezwykle skomplikowany. Sytuacja taka ma jednak miejsce zawsze w przypadku gdy laikowi mówi się o specjalistycznych dziedzinach nauki. Bo czy przeciętny człowiek zna mechanizm działania zawału serca bądź zdaje sobie sprawę w jaki sposób skonstruowana jest bomba atomowa, że nie wybuchła w rękach tego, kto ją tworzy? Uważne prześledzenie interesującego nas tematu, na zasadzie od ogółu do szczegółu sprawi, że żadne interesujące zagadnienie nie będzie już takie całkiem obce. Ponadto, doskonały dostęp do różnych źródeł sprawia, że w dzisiejszych czasach nawet zupełny amator, w ciągu kilku lat może zostać specjalistą i znawcą w dziedzinie interesującego go tematu. Najtrudniejszy zawsze jest pierwszy krok.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)